Każda kobieta, przez około 30 lat swojego życia, korzysta ze środków higieny intymnej często nie wiedząc ile jednorazowych podpasek czy tamponów zużywa w tym czasie i jaki ma to wpływ na środowisko oraz z czego ta jednorazówka jest wykonana, więc jaki ma wpływ na jej zdrowie.

podpaski wielorazowe *recykling użytkowy
są dla kobiet, które chcą świadomie dbać o siebie i o naszą wspólną Ziemię

 • wykonane z bawełny, flaneli, froty (a także z satyny, jedwabiu, lnu) z odzysku, czyli tych tkanin, które latami leżą nieużywane w szafach lub są odzieżą, z której się wyrosło.
 • nie uczulają, nie odparzają, nie podrażniają, są niezastąpione podczas leczenia infekcji
 • przeznaczone do używania kilka lat, rozkładają się w ziemi pół roku i nie są dla niej szkodliwe

są wygodne…

 • nie mają foliowych wkładów, przepuszczają powietrze i nie podrażniają, nie odparzają skóry
 • są miękkie (strona przylegająca do ciała to flanela), posiadają skrzydełka zapinane na małą napę

…i zdrowe (czyli czego wielorazowe podpaski nie mają ani ciut ciut, a jednorazówki mają tego w bród)

 • nie zawierają sztucznych składników wchłaniających wilgoć – syntetyków, które ograniczają dostęp powietrza, co sprzyja powstaniu idealnych warunków dla rozwoju chorobotwórczych bakterii czy grzybów
 • nie zawierają polietylenu ani polipropylenu (pierwszego używa się np do izolacji kabli, a drugiego do produkcji zderzaków samochodowych i wykładzin), a w jednorazówkach obydwa składniki są warstwą nieprzepuszczalną i chłonącym wilgoć granulatem
 • nie zawierają rakotwórczych dioksyn, które powstają w wyniku wybielania chlorem celulozy; materiały, z których są wykonane, nie są poddawane kilkukrotnemu chlorowaniu, by uzyskać pożądaną biel; w jednorazówkach, wybielony materiał ma bezpośredni kontakt ze śluzówką (śluzówka waginy jest tak samo delikatna jak śluzówka oka)

… a to nasza jedyna Ziemia (matematyka dla odpornych)

 • w Polsce żyje około 10 milionów miesiączkujących kobiet; każda z nich zużywa średnio 15 podpasek na miesiąc – 15 milionów zużytych podpasek miesięcznie lądujących na wysypiskach śmieci; po pół roku można byłoby nimi opleść kulę ziemską dziewięciokrotnie!
 • rocznie Polki zużywają 2 miliardy podpasek (ile to jest miliard? np miliard sekund to 32 lata)
 • celuloza rozkłada się dość szybko, jednak plastik i dioksyny potrzebują od 100 do 300 lat
 • w ciągu życia przeciętna kobieta zużywa około 130 kilo produktów higieny intymnej
 • zużyte tampony zwykle trafiają do (o zgrozo!) kanalizacji, a nasz system kanalizacyjny odprowadza ścieki wprost do rzek; w ciągu życia jedna kobieta zużywa około 10 tysięcy tamponów; wystarczy jeden z nich, by spowodować śmierć lub trwały uraz ptasiego przewodu pokarmowego. Plastikowe odpady są bezpośrednią przyczyną zgonów ptaków i ryb w rzekach.

stosowanie:

 • używa się jak zwykłych podpasek, z tym, że tych się nie wyrzuca, tylko pierze i używa powtórnie
 • po użyciu namacza się w zimnej wodzie (ok 3 godz) i pierze ręcznie z dodatkiem olejku tea tree (działa bakteriobójczo) lub w pralce w 60* (zachęcam do ręcznego prania w mydle roślinnym, a jeśli w pralce – to bez płynu zmiękczającego, który to ma wpływ na mniejszą chłonność tkanin)
 • zwykle na jedną miesiączkę potrzeba kilku sztuk – jeśli się pierze i suszy na bieżąco lub około 15 sztuk – jeśli się namacza i pierze całość z końcem krwawienia – kilka wkładek, kilka podpasek z dodatkowym wkładem i 1 lub 2 nocne (w zależności od obfitości krwawienia i czasu trwania miesiączki)
 • jeśli zabrudzenia są trwalsze i trudno je usunąć, należy namaczać w często zmienianej zimnej wodzie z sodą

podpaski wielorazowe *recykling użytkowy można nabyć drogą wysyłkową (zamówienie proszę złożyć w mejlu podpaski23@gmail.com) lub w sklepie Świnki Trzy we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 32

 

cały dochód ze sprzedaży przeznaczam na pooperacyjną rehabilitację i kawę ze sprawiedliwego handlu:)

Reklamy
3 comments
 1. Asia Salitra said:

  Kochana jestes cudowna i jak zobaczylam jeno poczatek tego bloga asnilas mi sie dzis to se mysle Bogini to brzmi jak Pani konstancja spiewajaca i to tys jest bosko i podziwiam i pozdrawiam masz jak dla mnie swoj bardzo imtymny osobisty styl krolowo ❤ pieknej rownnonocy zycze Ci ja Asia Salitra ❤

 2. Ann said:

  nie słyszałam o niczym bardziej głupim. Mamy iść do przodu, a nie cofać się do średniowiecza kiedy kobieta miała sobie bawełniane szmaty wsadzać w krocze w czasie okresu. Zajmijcie się plastikowymi torbami jednorazowymi a nie tym.

 3. katmckat said:

  brzmi potwornie niehigienicznie. nie chcę wiedzieć jak to pachnie, ani jak wygląda ubranie noszone na taką podpaskę… rozumiem kubeczki menstruacyjne czy eko-tampony, to świetny pomysł, ale podpaski wielorazowe brzmią jak totalny ciemnogród wpędzający „nieczyste” kobiety do domu na czas okresu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: